Zájmy uhelných regionů chce Moravskoslezský kraj v Bruselu prosazovat s polskými sousedy
Připravit se na dobu „po uhlí“, vzájemně se při tom inspirovat a najít společnou strategii při prosazování a financování projektů na obnovu pohornické krajiny v Bruselu. To byla témata návštěvy představitelů Slezského vojvodství v čele s maršálkem Jakubem Chełstowskim v Moravskoslezském kraji.
Evropská unie podpoří regiony poznamenané těžkým průmyslem, které procházejí náročnou transformací. Přechod k čistější ekonomice se v Evropě týká 108 uhelných regionů, mezi které rozdělí EU celkem 100 miliard eur.
„Z evropských peněz chceme pro náš kraj získat maximum. Uvědomujeme si, že nic není zadarmo, a tak se na čerpání dotací intenzivně chystáme. Připravujeme konkrétní transformační projekty, abychom ukázali, že máme jasné vize. Spolupracujeme s obcemi, vysokými školami i soukromou sférou, aby byl přechod našeho regionu na dobu bezuhelnou co nejúspěšnější,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který polského maršálka Slezského vojvodství během návštěvy doprovázel.
Společně navštívili ostravské Dolní Vítkovice (úspěšný příklad transformace bývalé průmyslové zóny), budovu IT4Innovations, prohlédli si superpočítač. Polští hosté se zajímali o činnost Moravskoslezského inovačního centra Ostrava (MSIC), Moravskoslezského energetického centra, absolvovali komentovanou okružní jízdu pohornickou krajinou Karvinska. V Karviné také debatovali o hlavních výzvách transformace pohornické krajiny.
Moravskoslezský kraj mimo jiné představil projekt POHO2030, který komplexně řeší transformaci pohornické krajiny na Karvinsku do roku 2030 a hledá její nové využití. „Chceme, aby do roku 2030 byla pohornická krajina územím v pohybu, s novou energií, a to při maximálním využití chytrých řešení. Z Karvinska se stane atraktivní lokalita, která zajistí další ekonomický rozvoj regionu a také nabídne atraktivní volnočasové aktivity,“ řekl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Polským partnerům představil také inovační ekosystém MSIC, mluvili i o možnosti rozšířit spolupráci i v sociální oblasti. Jednali i o projektu LIFE, který řeší adaptaci pohornické krajiny na změnu klimatu a do kterého je zapojen také polský Hlavní hornický institut. Stejně jako energetický projekt CEET. Jde o vývoj energetické platformy zajišťující energetickou soběstačnost a surovinovou nezávislost regionu a vytvoření národního zázemí pro výzkum energetiky.
„Vzájemně jsme se inspirovali. Poláci od nás v kotlíkových dotacích. Mimochodem od roku 2016 přijal Moravskoslezský kraj přes 24 tisíc žádostí, bylo vyplaceno více než 1,5 miliardy korun na výměnu kotlů. Snižujeme také emise velkých průmyslových podniků. I přesto potřebujeme spolupracovat s polskou stranou, Moravskoslezský kraj je zasažen přímým dopadem znečištění ze zahraničí, primárně emisemi z polských domácností. V některých oblastech až ze 70 procent. Jsem rád, že polské ministerstvo životního prostředí spustilo po našem vzoru program Čisté ovzduší (Czyste powietrze), který poskytuje na výměny kotlů v polských domácnostech v přepočtu 600 miliard korun. Efekt těchto polských opatření se sice projeví až někdy kolem roku 2030, ale lepší později než nikdy,“ řekl hejtman Ivo Vondrák s tím, že inspirací pro Moravskoslezský kraj je Speciální ekonomická zóna v Katovicích, která byla v roce 2019 vyhodnocena jako nejlepší speciální ekonomická zóna v Evropě a druhá ve světě. V jejím areálu sídlí 390 firem, které vytvořily 80 tisíc nových pracovních míst.
Důl Darkov (ilustrační foto)
Zdroj: MS kraj (TZ)
Foto: ivz