Jdi na obsah Jdi na menu
 


V rámci poradenství zodpověděl Státní úřad inspekce práce v loňském roce přes 11 tisíc dotazů veřejnosti.

3. 2. 2025

 

Vedle své kontrolní činnosti nabízí Státní úřad inspekce práce také bezplatné pracovněprávní poradenství pro veřejnost. Na oblastní inspektoráty práce se s prosbou o radu obracejí jak zaměstnanci, tak zaměstnavatelé. V roce 2024 tuto bezplatnou službu využilo 11  095 osob, které potřebovaly poradit v otázkách pracovněprávních vztahů nebo bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti. Nejvíce konzultací poskytly Oblastní inspektorát práce pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj a Oblastní inspektorát práce pro Jihomoravský a Zlínský kraj. 

 

Nejvíce dotazů směřovalo do oblasti pracovněprávních vztahů (6 290 dotazů, což představuje necelých 57 % ze všech dotazů) a zákona o zaměstnanosti (4 136 dotazů, 37 %). Naopak v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti byla poptávka po poradenství poměrně malá (669 dotazů, 6 %). Nejčastějšími tématy byly ukončení pracovního poměru, pracovní doba, příplatky za práci přesčas a v noci, přestávky v práci, splatnost mzdy a cestovní náhrady. Poradenství bylo poskytováno veřejnosti rovněž na bezplatné zelené lince, jejímž prostřednictvím bylo zodpovězeno dalších 7 682 dotazů veřejnosti.

 

„Vnímáme, že vedle kontrolní činnosti našeho úřadu je neméně důležitá také naše osvětová a poradenská role, kdy se snažíme, ať přednáškami ve firmách, účastí na seminářích nejrůznějších profesních či zaměstnaneckých organizací nebo poskytováním bezplatného poradenství veřejnosti, přispívat ke kultivaci pracovního trhu v České republice,“ říká Martin Melecký, generální inspektor Státního úřadu inspekce práce.

 

Poradenství

Poradenství, konzultační a osvětová činnost patří, vedle samotné kontrolní činnosti, k základním úkolům orgánů inspekce práce. Státní úřad inspekce práce společně s jednotlivými oblastními inspektoráty poskytují bezúplatně základní informace a poradenství v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti, pracovněprávních vztahů a zaměstnanosti, a to jak zaměstnancům, tak rovněž i zaměstnavatelům.

 

Poradenství mohou občané využít osobně na jednotlivých oblastních inspektorátech práce či kontaktních místech, telefonicky, případně prostřednictvím elektronické pošty. V provozu zůstává i nadále bezplatná linka (800 60 60 70; pondělí, středa 8:00–17:00, úterý, čtvrtek a pátek 8:00–14:00).

 

Pro zvýšení informovanosti široké veřejnosti zpracoval Státní úřad inspekce práce informační materiály, které naleznete na webu Státního úřadu inspekce práce (www.suip.cz), v sekci Informační letáky (ZDE). Nejčastěji kladené otázky jsou rovněž zodpovězeny na webu Státního úřadu inspekce práce, a to v rubrice Otázky a odpovědi (ZDE).

 

poradenstvi--.jpg

ilustrační foto (Pixabay)

 

 

 

 

 

Zdroj: SÚIP