Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tripartita projednala komplexní strategii pro rozvoj odborného vzdělávání

17. 7. 2024

 

Ve středu 16. července se ve Strakově akademii uskutečnilo 176. plenární zasedání Rady hospodářské a sociální dohody ČR. Zástupci tripartity pod vedením premiéra Petra Fialy projednali komplexní strategii pro rozvoj odborného vzdělávání či aktuální situaci v oblasti pracovní migrace ze třetích zemí do Česka.

 

Na úvod svého plenárního zasedání Rada hospodářské a sociální dohody ČR projednala a schválila jmenování vedoucího Pracovního týmu RHSD ČR pro životní prostředí. Na návrh ministra životního prostředí se jím stal vrchní ředitel Sekce ochrany přírody a krajiny Ministerstva životního prostředí Michal Servus. Vláda vyzvala sociální partnery, aby do tohoto pracovního týmu také jmenovali své zástupce.

 

Zástupci sociálních partnerů se věnovali také problematice odborného vzdělávání. Projednali jeho novou komplexní strategii, kterou připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na základě vládou schválených strategických dokumentů, ale i strategie, kterou připravil Svaz podnikatelů ve stavebnictví. První část strategie pro rozvoj odborného vzdělávání shrnuje kroky, které po roce 2022 byly, jsou a nadále budou realizovány. Druhou část tvoří opatření navrhovaná Hospodářskou komorou ČR, Svazem průmyslu ČR a dalšími relevantními partnery. Cílem je mimo jiné zatraktivnit odborné vzdělávání, podporovat prostupnost a flexibilitu vzdělávacích cest či dál pracovat na přibližování počátečního a dalšího odborného vzdělávání kvalifikačním potřebám trhu práce.

 

Tripartita projednala rovněž materiál Hodnocení implementace Exportní strategie 2023, který shrnuje aktuální stav plnění jednotlivých opatření obsažených ve strategii. Mezi již implementovaná prioritní opatření patří například rozvoj Jednotné zahraniční sítě, kroky na řešení nedostatku pracovní síly v Česku, podpora společných účastí na zahraničních výstavách a veletrzích či postupné slučování Národní rozvojové banky s Českou exportní bankou. Vláda zároveň plánuje další aktualizaci strategie tak, aby více vystihovala aktuální potřeby.

 

Členové vlády seznámili sociální partnery také s kroky, které vláda podnikla v oblasti pracovní migrace ze třetích zemí do České republiky. Na českém trhu práce na konci roku 2023 působilo celkem 414 170 zahraničních pracovníků z třetích zemí, z toho přes 120 tisíc držitelů dočasné ochrany, přesto se nedaří uspokojit poptávku zaměstnavatelů po pracovní síle na českém trhu práce. Vláda proto už schválila opatření, jimiž podpořila příchod zahraničních pracovníků z bezpečných zemí a navýšila kvóty pro jejich nábor o 2 000 na zastupitelských úřadech v Ulánbátaru v Mongolsku a o 8 000 v Manile na Filipínách a od ledna došlo i k novému nastavení ročních kvót pro náběr žádostí o zaměstnanecké karty na zastupitelských úřadech ČR na Ukrajině. Kromě toho kabinet zavedl několik legislativních opatření, jež mají pracovní migraci ze třetích zemí podpořit a efektivněji řešit.

 

Rada se seznámila rovněž se stavem implementace fondů Evropské unie a se stavem příprav na nové programové období od roku 2028. Co se týče čerpání programů za období 2014–2020, nachází se Česko na 1. místě ze všech členských zemí EU. Také stav čerpání programového období 2021–2027 k 31. květnu je rychlejší, než byl ve stejné fázi předchozího programového období 2014–2020, a Česko se v unijním srovnání nachází na 4. místě. Tripartita se věnovala i návrhu nové Státní energetické koncepce ČR. Jedná se o strategický dokument, který vyjadřuje střednědobé a dlouhodobé cíle a priority státu v oblasti energetiky.

 

Příští plenární zasedání Rady hospodářské a sociální dohody bylo naplánováno na 15. října.

 

 

nz9_1124.jpeg

Na tiskové konferenci po jednání zastupoval vládu ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek, 16. července 2024.

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj, foto: www.vlada.cz