SUAS GROUP: Umíme efektivně měřit a řídit spotřebu energií v budovách i ve městech
Nastavení spotřeby elektřiny, tepla, ale i plynu a vody tak, aby úspory byly co nejvyšší – také na to se zaměřuje skupina SUAS GROUP v projektech energetického managementu budov. První pilotní projekt monitoringu, řízení a následné optimalizace spotřeb byl realizován ve spolupráci se zřizovatelem, městem Karlovy Vary, v Základní škole Karlovy Vary, 1. máje.
Co vlastně tento pilotní projekt ve škole zahrnuje, vysvětluje manažer energetického řízení budov SUAS GROUP Jaroslav Svatoň: „Díky zavedení systému energetického managementu a optimalizace spotřeb (EMOS) dokážeme v případě Základní školy 1. máje aktivně řídit spotřebu v celém areálu školy. Pro pilotní projekt byly vybrány budovy tělocvičny a část pavilonu druhého stupně ZŠ, kde systém automaticky hlídá a detekuje abnormální stavy, jako například vysoké odběry, úniky vody, zvýšené hladiny CO2 a pomocí alarmu ihned informuje správce systému. Tím významně snižuje riziko velkých neefektivit ve spotřebách energií. Díky průběžnému měření a vyhodnocování údajů je také možné třeba zjistit, jakým způsobem ovlivňuje teplotu v učebnách přítomnost žáků a vytápění učeben tomu vhodně přizpůsobit. Jakkoliv se to na první pohled nezdá, lze tak uspořit nemalé náklady. V učebnách měříme rovněž úroveň CO2, kdy systém učiteli nahlásí překročení vyhláškou povolené hodnoty a pedagog by měl na základě tohoto upozornění začít větrat, aby se zlepšilo prostředí ve třídě a schopnost žáků soustředit se na výuku. Instalovaný systém má tak nepřímo příznivý vliv i na zdraví dětí a učitelů,“ popisuje Jaroslav Svatoň.
Celý projekt je postaven na platformě Flowbox EMOS, která umožňuje nejen samotné měření aktuálních spotřeb a ovládání koncových prvků, ale na základě získaných dat také předvídat vývoj a spotřeby energií tak optimalizovat. „Získaná data jsou prezentována pomocí řady reportů, se kterými škola a zřizovatel pak mohou nakládat podle potřeby a využít je mimo jiné i k plánování dalších investic do budov a technologií,“ dodává Jaroslav Svatoň. Softwarové řešení Flowbox pomáhá s optimalizací a řízením energií také v oblasti průmyslu, developerských projektech a je základem komunitní energetiky na úrovni všech jeho forem. I proto se před časem rozhodla SUAS GROUP se společností Flowbox navázat strategickou spolupráci a nabízet toto řešení dalším obcím, městům nebo privátnímu sektoru.
„Skupina SUAS GROUP a Sokolovská uhelná stále těží uhlí, vyrábí elektřinu a teplo, ale zároveň se také chová zodpovědně vůči životnímu prostředí a snaží se realizovat moderní a úsporná energetická řešení. V regionu jsme zatím pro další pilotní projekty podobného typu vybrali 10 budov, další přijde na řadu Základní škola Sokolov, v ulici Pionýrů. Také v tomto případě budeme monitorovat a řídit spotřebu médií,“ informuje Mirek Cink, IT ředitel skupiny Sokolovská uhelná a SUAS GROUP. Podle celoevropského průměru je podíl budov na celkové spotřebě energie přibližně 40 procent. I to může být pro samosprávy měst a obcí pádný důvod k zamyšlení.
ilustrační foto (Pixabay)
Zdroj: SUAS GROUP