Společné lezecké a zdravotnické cvičení členů HBZS Ostrava a Vodní záchranné služby ČČK Plzeň
O víkendu dorazili ze vzdálené Plzně na stanici HBZS Ostrava-Radvanice ke společnému lezeckému a zdravotnickému školení vodní záchranáři z Vodní záchranné služby Plzeň.
Vodní záchranná služba ČČK Plzeň je spolek, který se skládá z řad dobrovolníků. Jejich prioritou je poskytování neodkladné první a technické pomoci na otevřených vodních plochách a v jejich blízkosti. Současně s tím zajišťují bezpečnost na bazénech a koupalištích. Stejně jako báňská záchranná služba je i vodní záchranná služba zařazena do IZS (integrovaného záchranného systému). Vodní záchranná služba Plzeň působí zejména v oblasti vodního díla Hracholusky, kde zřídila stanici první pomoci s nepřetržitým provozem v letní sezóně. Členové místní skupiny VZS Plzeň jsou na základě svých dovedností certifikování jako plavčíci, zdravotníci, vůdci motorových plavidel, potápěči, záchranáři na divoké/volné vodě atd. Podle těchto kvalifikací jsou pak rozděleni do týmů pro výuku mládeže, zabývají se preventivní a osvětovou činností, dále jsou v záchranném týmu určeném pro zásahy při živelních pohromách a v týmu starajícím se o chod stanice první pomoci na Hracholuskách.
Pod vedením předsedy spolku p. Jana Fischera dorazila pětičlenná skupina vodních záchranářů na Hlavní báňskou záchranou stanici v Ostravě. Spolu s členy báňských záchranářů v pohotovostní službě se zúčastnili společného lezeckého a zdravotnické cvičení. Ve dvou smíšených týmech při plnění předepsaných úkolů si mezi sebou předávali své bohaté zkušenosti.
Hlavním námětem cvičení byla evakuace postiženého v záchranářských nosítkách (SKED Basic Rescue systém) a námi používaných vakuových nosítkách při vertikálním transportu. V Plzeňském týmu se nacházely dvě „slečny“, které se ale mezi chlapy neztratily a ukázaly své plnohodnotné místo mezi lezeckými profesionály. Po lezeckém cvičení si vodní záchranáři vyzkoušeli náročnost naší cvičební dýmnice.
Následovalo přemístění na učebnu, kde probíhalo cvičení v resuscitaci s použitím AED (automatizovaný externí defibrilátor). Následně probíhal rozbor důlního zásahu báňských záchranářů, kdy lektor HBZS Ostrava pomocí promítajícího projektoru přiblížil kolegům z Plzně práci báňských záchranářů.
Cvičení bylo ukončeno prohlídkou výjezdových vozidel v garáži, kde největší pozornost patřila sanitním vozům. Celé společné cvičení bylo pod záštitou „mentora“ lezeckého výcviku HBZS Ostrava Ing. Ondřeje Belici a lektora oddělení VVaT HBZS Ostrava.
Vodní záchranáři v sobotní podvečer opouštěli naši stanici s mnoha krásnými zážitky a těší se na další setkání s báňskými záchranáři, které by mělo proběhnout na podzim v oblasti vodního díla v Hracholuskách, kam jsme byli pozvání.
Autor: Šulej Jan, lezecký instruktor o. z. HBZS Ostrava
Foto: autor, Ing. Ondřej Belica
Zdroj: DIAMO a.s.