Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soud poslal těžební společnost OKD do úpadku

11. 5. 2016

 

 

Premiér slibuje stabilitu celého regionu
Krajský soud v Ostravě poslal v pondělí těžební společnost OKD do úpadku. Věřitelé mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. Vyplývá to z usnesení zveřejněného na internetových stránkách www.justice.cz. Soud jmenoval insolvenčním správcem, je jím Lee Louda, na srpen nařídil přezkumné jednání a svolal schůzi věřitelů. Insolvenční návrh na sebe podala sama společnost OKD, v návrhu uvedla, že dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun a nedokáže je splácet.


Věřitelé mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. Vyplývá to z usnesení zveřejněného v insolvenčním rejstříku. OKD teď bude čekat na rozhodnutí věřitelů, podle svého mluvčího by firma dala přednost reorganizaci firmy před konkurzem.


"Pro zaměstnance OKD a hospodářskou a sociální stabilitu celého regionu je nyní nejdůležitější udržet společnost v provozu a zajistit bezpečné pokračování těžby v co největším možném rozsahu," míní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). To ze strany správce a managementu zahrnuje i zajištění dostatku finančních prostředků firmy na výplatu mezd zaměstnancům a platby dodavatelům, dodal. Vláda se bude situací OKD zabývat ve středu. Podle Sobotky projedná mimo jiné návrh nařízení vlády o sociálním příspěvku pro propouštěné zaměstnance a opatření aktivní politiky zaměstnanosti, zaměřené na Moravskoslezský kraj.


Samosoudce Petr Kula v usnesení uvedl, že soud má osvědčen úpadek z dokladů předložených dlužníkem, tedy firmou OKD. Přezkumné jednání soud nařídil na 9. srpen, o den později se bude konat schůze věřitelů. Na ní předloží insolvenční správce zprávu o své dosavadní činnosti a věřitelé budou rozhodovat, jakým způsobem se úpadek společnosti bude řešit.


Možnosti jsou dvě: buďto konkurz, při němž má konkurzní správce za úkol zpeněžit majetek dlužníka tak, aby uspokojil co nejvíce nároků věřitelů, nebo šetrnější reorganizace. Při povolené reorganizaci by se postupovalo podle reorganizačního plánu, který by schvaloval věřitelský výbor.


Hlavním věřitelem černouhelné společnosti OKD je podle všeho skupina Ad Hoc Group (AHG). Novinářům to řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podotkl, že podle předběžných informací má AHG 13 miliard Kč pohledávek z celkového dluhu firmy přes 17 miliard korun. Podle ministra bude záležet na insolvenčním správci, které pohledávky uzná.


V dolech OKD zatím funguje běžný provoz a dál se těží uhlí. Společnost má zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.


Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že důležité je po konzultaci s insolvenčním správcem zabezpečit provozní kapitál tak, aby mohla těžba pokračovat.


Odboráři v OKD zůstávají ve stávkové pohotovosti, žádné další kroky ale nechystají. "My teď ani nemůžeme tyhle věci řešit nějakou stávkou nebo demonstrací, to je dané zákonem, jak se má postupovat. Budeme reagovat v případě, že bude problém, nebude na mzdy, bude problém s odstupným a podobně," řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

 

dsc_0050.jpg

 

 

 

 

 

autor: Petr Kolev

foto:ivz