Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sokolovská uhelná má novou kolektivní smlouvu

22. 12. 2015

 

 

Zaměstnanci se dočkají vyšších mezd i navýšení plateb do sociálního fondu. Zachovány budou v následujících letech i současné benefity pro pracovníky společnosti

 

Podpisem nové rámcové kolektivní smlouvy vyvrcholila dnes jednání mezi zástupci společnosti Sokolovská uhelná a Sdružením odborových organizací Sokolovské uhelné. Díky ní čekají pracovníky firmy od ledna nejen o dvě procenta vyšší mzdy, ale také příslib jejich dalšího růstu v případě lepšího plnění podnikatelského plánu a snižování nákladů.


"Letos bylo vyjednávání o trochu náročnější, protože jsme po pěti letech dělali velkou kolektivní smlouvu," říká k průběhu jednání Jan Smolka, předseda sdružení odborových organizací s tím, že její platnost byla ale zkrácena jen na dva roky. "V roce 2017 totiž končí vyšší kolektivní smlouva uzavřená mezi odborovým svazem a svazem zaměstnavatelů. Takže jsme museli vše přizpůsobit tak, abychom v roce 2017 mohli dát i naši dokumentaci do souladu s vyšší kolektivní smlouvou."


A co nová kolektivní smlouva přinese zaměstnancům největší firmy v Karlovarském kraji? I Především vyšší mzdy a zachování, nebo dokonce rozšíření většiny benefitů. "Průměrný výdělek z kolektivní smlouvy bude navýšen proti ujednání předchozího roku o dva procentní body s dalším možným zvýšením při překročení hospodářského výsledku při současné úspoře osobních nákladů odstupňovaně až o další dva procentní body," říká Miroslav Mertl, člen představenstva Sokolovské uhelné, pověřený vedením personálního úseku. Prostředkem tohoto zvýšení bude mimořádná prémie, která bude v případě splnění kritérií vyplacena v prosinci daného roku.


V oblasti mzdových tarifů dojde ke zvýšení nejen o zmíněná procenta, ale také narostou díky dohodnutému "rozpuštěním" roční podnikové prémie ve výši 9000 korun tak, že se všechny mzdové tarify zvýší o 4,60 Kč nebo o jejich promítnutí do měsíční částky (ekvivalent roční prémie). Jak potvrzuje šéf odborů Smolka, ve mzdové oblasti se tak podařilo vyjednat maximum možného. "Pro nás byla při jednání prioritou především zaměstnanost, mzdy a benefity. A to se, s ohledem na možnosti společnosti v tomto období, i s ohledem na budoucnost, povedlo velmi slušně nasmlouvat."


Ve mzdové oblasti byly proti minulé kolektivní smlouvy vypuštěny pouze jubilejní prémie při dosažení věku 50, 55 a 60 roků. Naopak zaměstnancům Sokolovské uhelné i v následujících letech zůstane pět týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění, nebo výše mzdových příplatků. Zachováno zůstává také odstupné při dohodě o ukončení pracovního poměru pro nadbytečnost. "I nadále ale bude ve formě dohody. To znamená, že odstupné není vypláceno automaticky komukoliv, kdo si o něj zažádá. Je na zaměstnavateli komu dohodu nabídne, nebo čí nabídku dohody přijme," vysvětluje Mertl.


Nová kolektivní smlouva navíc přinese zaměstnancům Sokolovské uhelné i zvýšený příspěvek do osobního účtu zaměstnance, který vzroste o 15 korun měsíčně na celkových 350 Kč. Ostatní tituly sociálního fondu nebyly rušeny nebo snižovány.


"Kolektivní smlouva byla oběma stranami vyjednávání označena za přijatelný kompromis a příspěvek k udržení sociálního smíru. Uvedené atributy kolektivní smlouvy jako je průměrný výdělek, mzdové tarify, příplatky a rozpočet sociálního fondu byly sjednány na rok 2016. Pro rok 2017 o nich bude opět jednáno, ne však o ostatních pravidlech, která mají dvouletou platnost," shrnuje výsledky jednání člen představenstva Sokolovské uhelné Miroslav Mertl.


Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. je největším zaměstnavatelem v Karlovarském kraji. Vznikla v roce 1994 jako nástupce těžebních a zpracovatelských podniků působících v sokolovské hnědouhelné pánvi. Firma působí především v oblastech těžby nerostného bohatství a energetiky. V současné době dává práci přibližně 3200 lidí a dalších stovky pracovních míst jsou vázány v dceřiných firmách Sokolovské uhelné a ve společnostech poskytujících Sokolovské uhelné zboží a služby. Firma se dlouhodobě profiluje především svou silnou sociální politikou. Ačkoliv dlouhodobě snižuje počet zaměstnanců, využívá především přirozené fluktuace a snaží se tak minimalizovat případné dopady na sociální stabilitu v regionu. Na druhé straně patří dlouhodobě k největším investorům v oblasti ekologie, a významným podporovatelům rozvoje sportu, zdravotnictví i kultury v Karlovarském kraji.

 

sokuh.jpg

Předseda Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné Jan Smolka (vlevo) a předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl při podpisu kolektivní smlouvy na roky 2016 - 2017. Foto SU

 

 

 

 

 

 

 

 

autor, zdroj, foto: www.suas.cz