Jdi na obsah Jdi na menu
 


MŽP poskytne 800 milionů na projekty podporující vědu, výzkum a inovace v Ústeckém kraji

17. 12. 2024

 

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo novou výzvu pro Ústecký kraj z Operačního programu Spravedlivá transformace, kde je k dispozici 800 milionů korun. Ty mají tomuto tzv. uhelnému regionu pomoci navýšit výzkumné kapacity vědeckých pracovišť, zlepšit jejich vybavení a podmínky pro práci a podpořit vědecké projekty zaměřené na nízkoemisní energetiku i cirkularitu. Jde o součást podpory, která se zaměřuje na zmírnění negativních dopadů odklonu od uhlí a na rozvoj lidí a jejich dovedností. Program Spravedlivá transformace má za cíl pomoci regionům a lidem zvládnout přechod na klimaticky neutrální hospodářství do roku 2050.


„V Ústeckém kraji je potřeba rozvíjet specializované výzkumné oblasti a podporovat přenos vědeckých výsledků do praxe. Na podporu kvalitního výzkumu a vývoje, který je klíčový pro rozvoj regionální ekonomiky, je připraveno 800 milionů korun. Tyto finance jsou určené na posílení kapacity výzkumných institucí, zlepšení vybavení vědeckých týmů a vytvoření lepších podmínek pro jejich práci včetně vzniku nových pracovních míst. Výzva tak podpoří například nákup nových přístrojů a laboratorního vybavení, stavební úpravy nezbytné pro instalací a provoz těchto zařízení, nebo také nákup nehmotného majetku, kterým mohou být pro výzkumníky potřebné licence nebo softwarové a hardwarové vybavení,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík a dodal: „Podpora výzkumu přímo v uhelných regionech má za cíl zabránit odchodu vědeckých kapacit z regionu, ale také podpořit výzkum a vývoj zaměřený na nízkoemisní energetiku a cirkularitu.“

Podporované aktivity přispívají k vytvoření kvalitních podmínek pro rozvoj výzkumné a inovační infrastruktury v Ústeckém kraji. „Z této výzvy podporujeme projekty, které se zaměřují na zvýšení efektivity ekonomiky z hlediska materiálového, energetického a emisního. Soustředíme se na dekarbonizaci s cílem snižovat emise skleníkových plynů a podporovat přechod na čisté energie a využívat solární a větrnou energii. V oblasti decentralizace se zaměřujeme na sdílení místních zdrojů a lokální výrobu, tedy i lokální energetické komunity. A 3R princip cirkularity, tedy redukovat, znovu používat (Reuse) a recyklovat jsou základní teze udržitelné spotřeby. Všechny výzkumné a inovační aktivity se zaměřují na podporu technologií pro zvyšování efektivity procesů recyklace a opětovného použití a je potřeba je především v uhelných regionech podporovat“ uvedl Jan Kříž, vrchní ředitel sekce ekonomiky životního prostředí MŽP s tím, že právě pro tuto podporu byla vypsaná nová výzva z Operačního programu Spravedlivá transformace.

Výzva je určená na podporu technického a materiálního vybavení výzkumných pracovišť, tedy například na pořízení nových přístrojů a laboratorního vybavení. Dále také na stavební úpravy a rekonstrukce budov, především na stavební úpravy nutné při instalaci nových přístrojů nebo novou výstavbu nezbytnou pro instalaci a provoz zařízení. V neposlední řadě také na rozvoj kapacit výzkumných týmů a nákup nehmotného majetku, například pořízení licencí, hardwarového a softwarového vybavení.

Až 350 milionů na jeden projekt

Finanční pomoc mohou využívat organizace pro výzkum a šíření znalostí i právnické osoby. „Oprávnění žadatelé mohou své projekty řešit samostatně nebo ve spolupráci s dalšími oprávněnými účastník. Z Operačního programu Spravedlivá transformace mohou získat na projekt finanční podporu až do výše 85 % celkových způsobilých výdajů. Jednotlivé projekty mohou být podpořeny minimální částkou 40 milionů Kč, maximální podpora jednoho projektu je pak 350 milionů Kč. Žádosti bude možné posílat přes Portál ISKP21+ od 31. ledna 2025 a jejich příjem bude ukončen 1. září 2025.  Realizace projektu je limitována datem 31.prosince 2028, což je nejzazší termín pro ukončení,“ popisuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

 

80005f45-379a-4efe-8ee4-e802ad33d259.jpg

ilustrační foto (ivz)

 

 

 

 

 

 

Zdroj: SFŽP ČR