Jdi na obsah Jdi na menu
 


MPO: Vláda schválila plán útlumu těžby v dolech OKD

22. 9. 2020

 

 

Za útlum těžby, odstupné horníkům a rekultivaci krajiny by měl stát dát v následujících patnácti letech 15,6 miliardy korun. Vláda schválila materiál MPO, který řeší útlum těžby v dolech OKD. 


„Pro stát je zásadní, aby se dopady sociálně-ekonomické situace OKD, která je důsledkem hospodaření firmy v době, kdy byla v soukromých rukou, co nejvíc eliminovaly,“ říká místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Proto jsme připravili řešení směřující k postupnému útlumu jednotlivých dolů se zachováním těžby černého uhlí na dolech ČSM – sever a ČSM – jih spojeného s postupným, v čase rozloženým, snižováním počtu zaměstnanců.“
Materiál navrhuje zahájit postupný převod utlumovaných dolů a souvisejících dobývacích prostorů do majetku státního podniku DIAMO. V tuto chvíli se předpokládá první etapa převodu od letošního prosince.


Harmonogram převodu jednotlivých utlumovaných dolů a souvisejících dobývacích prostorů byl stanoven takto:  
k 1. 1. 2021 utlumované doly v lokalitě Útlum – Jih a Útlum – Sever (důl Staříč, důl Frenštát, důl Dukla a důl Lazy), včetně souvisejících dobývacích prostorů Staříč, Trojanovice, Petřvald I, Dolní Suchá a Lazy,
k 1. 3. 2021 utlumované doly Darkov a ČSA, včetně souvisejících dobývacích prostorů Doubrava u Orlové, Karviná – Doly I, Karviná – Doly II a Darkov,
následně, na základě výzvy společnosti OKD, a.s., doly ČSM – sever a ČSM – jih, včetně souvisejících dobývacích prostorů Louky a Stonava.


Celkové náklady na činnosti státního podniku DIAMO související se zahlazováním následků hornické činnosti byly na základě podkladů společnosti OKD a zkušeností státního podniku DIAMO stanoveny pro období 2020 – 2035 ve výši 15,6 mld. Kč.
Jediným akcionářem OKD je společnost Prisko, která spadá pod ministerstvo financí. 


Pro bezpečné provedení útlumu jednotlivých dolů se navrhuje i převod části závodu dceřiné společnosti OKD, HBZS, a.s. do majetku státního podniku DIAMO. Služby hlavní báňské záchranné stanice jsou nezbytné k technické likvidaci jednotlivých dolů. Návrh na odkoupení HBZS zároveň vede k vytvoření státní hlavní báňské záchranné stanice se státem garantovanou akceschopností.


Schválením materiálu by měla být odvrácena hrozba insolvence společnosti OKD a měly by být vytvořeny podmínky pro udržitelnost těžby černého uhlí na dolech ČSM – sever a ČSM – jih a zajištění dodávek černého uhlí pro ocelářský a teplárenský průmysl.


Rovněž budou vytvořeny podmínky k postupnému a v čase rozloženému útlumu jednotlivých těžebních lokalit, což s sebou přináší významné snížení negativního sociálního dopadu spojeného s uzavíráním jednotlivých dolů. 


Významným pozitivním faktorem je snaha o maximální spolupráci s krajským úřadem Moravskoslezského kraje a jednotlivými městy v ostravsko-karvinském regionu při přípravě útlumu a budoucí revitalizaci areálů dolů a území ovlivněného těžbou se zaměřením na tvorbu nových pracovních míst a rozvojových projektů kraje.

 

 

 

 

 

Zdroj: MPO