Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hornické odbory SHO rozšířily stávkovou pohotovost na celé OKD

26. 2. 2016

 

 

Sněm SHO potvrdil ve funkci předsedy Jaromíra Pytlíka
Horničtí odboráři dnes na sněmu Sdružení hornických odborů OKD rozhodli, že stávkovou pohotovost rozšíří z Dolu Paskov na celou těžební společnost OKD, a to na neomezenou dobu. Důvodem je nejasná situace v OKD, řekl Jaromír Pytlík, kterého delegáti sněmu opět potvrdili ve funkci předsedy. Odboráři podle něj nemají od vedení firmy dostatek informací, neví ani, jak bude vypadat plán firmy pro letošní rok.


"Rozšíření stávkové pohotovosti na všechny doly v OKD není pozitivním impulsem nejenom vůči našim novým vlastníkům, ale už vůbec ne vůči našim zákazníkům a dodavatelům," komentoval rozhodnutí odborářů mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Vedení společnosti podle něj navrhlo odborářům pravidelné schůzky.


Vládní zmocněnec Jiří Cienciala řekl, že vyhlášení stávkové pohotovosti je logickým vyústěním situace. "Zaměstnanci mají obavy o svou budoucnost. Jak na sněmu zaznělo, chtějí konečně vědět, jak, kdy a jaké změny je čekají. Věřím, že to přispěje pozitivně k zintenzivnění jednání o dalším vývoji v OKD a řešení dopadů na region.“


Zřejmě již v letošním roce začne útlum na Dole Paskov na Frýdecko-Místecku, kde má OKD necelých 1700 kmenových zaměstnanců. Tam odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost už v úterý. Odbory žádají také schválení sociálního programu pro propouštěné horníky.


"Naším cílem je vyřešit situaci sociálně smírnou cestou do 30. dubna 2016, kdy v tomto čase bude již nutné řešit zaměstnance úseků příprav a ostatních návazných činností," uvedl v prohlášení předseda odborů Dolu Paskov Rostislav Palička. Pokud se sociální program neobnoví nebo nebude uzavřena dohoda o jiné formě uspokojení požadavků zaměstnanců, podniknou odboráři další kroky v souladu se zákony. Jedním z těchto kroků může být podle Paličky i stávka.
„Zaměstnanci na Dole Paskov pracují již od roku 2013 v naprosté nejistotě a pracovní atmosféra mezi zaměstnanci se stále zhoršuje. Žádáme proto ze strany vedení a představenstva OKD o urychlené řešení situace na Dole Paskov," uvedl Palička.


I s pracovníky dodavatelských firem nyní v OKD pracuje asi 12 000 lidí, podle představitelů Moravskoslezského kraje jsou však v regionu ohroženy další tisíce míst v návazných profesích. Na konci ledna činila nezaměstnanost v kraji 8,7 procenta, práci nemělo více než 73 500 lidí.
OKD má existenční problémy. Podle mluvčího OKD by se ale na karvinských dolech v nejbližších dvou letech nemělo nic měnit. "Vedení OKD teď musí připravit byznys plán na léta 2016 - 2017. Prioritním úkolem bude vyřešení situace na Dole Paskov. Ostatní karvinské části prozatím nebudou řešeny," řekl Čelechovský.


Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Její vlastník NWR má nového majitele: skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy. Firmu definitivně opustil podnikatel Zdeněk Bakala, který v ní působil od roku 2004.

 

dsc_0114.jpg

 

dsc_0197.jpg

 

dsc_0247.jpg

 

 

 

Další foto na stránkách SHO:  zde

 

 

 

autor:(red)
zdroj:www.e-sondy.cz
foto: ivz