DIAMO rozšířilo imisní monitoring u heřmanické haldy
Zdravotní ústav v Ostravě už zhruba měsíc měří imise na dvou místech nedaleko heřmanického odvalu. Konkrétně v místní části Bohumína ve Vrbici a v Ostravě-Heřmanicích nedaleko věznice. Mobilní stanice jsou umístěny v nejbližších obydlených místech od odvalu.
„Měřit budeme na obou místech minimálně rok, a to 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu. Místa pro umístění měřicích stanic jsme ve spolupráci se Zdravotním ústavem Ostrava vybírali na základě několika parametrů. Jsou umístěny na návětrné a závětrné straně odvalu, rovněž jsme vycházeli z rozptylové studie, která určila místa, kde mohou být koncentrace škodlivin nejvyšší a samozřejmě podle zákonné vyhlášky o umísťovaní monitorovacích stanic. Ta přesně definuje například podmínky vzdáleností od komunikace nebo budov a další důležité aspekty tak, aby nedocházelo ke zkreslení výsledků měření,“ říká Rostislav Dudáš, ředitel odštěpného závodu ODRA.
„Mobilní měřicí stanice se vybavením v podstatě v ničem neliší od klasické stacionární imisní stanice, jakou provozujeme například v Ostravě-Radvanicích nebo v Hrušově. Analyzátory uvnitř vozu ukládají každou vteřinu naměřená data, až se vytvoří 10min průměr, tak dojde k jeho odeslání na náš centrální server. Měřicí stanice je rovněž vybavena softwarem, který nám umí hlásit chyby nebo výpadky v měření, a díky tomu jsme schopni reagovat okamžitě a zajistit v řádech desítek minut nápravu poruchového stavu,“ doplňuje Lucie Hellebrandová ze Zdravotního ústavu Ostrava.
Státní podnik imisní monitoring v minulosti nechal provádět 4× ročně v jednotlivých obdobích roku. Zdravotní ústav nově na obou stanicích po celý rok momentálně zaznamenává téměř všechny škodliviny, u kterých je stanoven zákonný limit. „Sledujeme koncentrace prachových částic velikosti PM10, PM2,5. Měříme oxidy dusíku, oxidy síry, oxid uhelnatý a odebíráme vzorky ovzduší na následnou analýzu benzo(a)pyrenu a dalších těkavých látek v ovzduší,“ říká Lucie Hellebrandová ze Zdravotního ústavu Ostrava.
První relevantní data z měření by mohla být známa za několik týdnů. „Interpretace dat je totiž velmi náročná. Data musí analyzovat zkušený technik. Nad každou zvýšenou hodnotou se musí zamyslet, proč k výkyvu mohlo dojít a porovnat ho také s okolními stanicemi. Verifikace výsledků je časově velmi náročný proces, takže teď jednáme se státním podnikem DIAMO, jak často bychom data z měření mohli zveřejňovat,“ doplňuje Lucie Hellebrandová.
Státní podnik DIAMO provozuje termicky aktivní odval Heřmanice od roku 2002. Na něm ještě do nedávné doby prováděl sanační práce podle stanoveného plánu. „Sanaci odvalu jsme ale byli bohužel nuceni aktuálně pozastavit, a to z důvodu sporů se zhotovitelem prací, který měl v požadované kvalitě zrealizovat opatření proti šíření termické aktivity odvalu směrem k existující skládce chemických odpadů, a také na základě změn majetkových poměrů v lokalitě,“ říká Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO.
Pro kontrolu sanace byla Ministerstvem průmyslu a obchodu ustanovena meziresortní komise, která uložila státnímu podniku DIAMO za úkol zpracovat novou aktualizovanou studii sanace. „Předpokládáme, že 20. června bychom mohli představit zvolenou sanační metodu, která zohlední jak zátěž na životní prostředí, tak také časovou i finanční náročnost,“ doplňuje na závěr ředitel státního podniku DIAMO, Ludvík Kašpar.
Zdroj, foto: DIAMO s.p.