ČMKOS: Výzva premiérovi, vládě a Senátu ČR
Odborové svazy ČMKOS se znepokojením sledují, kam směřuje sociální politika a politika zaměstnanosti současné vlády. Naše obavy vyvolávají mimo jiné změny v důchodovém systému a prosazování levné práce, které se projevuje jak v soukromém, tak ve veřejném sektoru.
Přes tento nepříznivý vývoj, který je prohlubovaný i kroky současné pravicové vládní koalice, předseda vlády ČR Petr Fiala tvrdí, že v případě jeho znovuzvolení můžeme mít v roce 2030 stejné platy a mzdy jako v Německu. Toto považujeme za stěží realizovatelné v situaci, kdy výše minimální mzdy pro rok 2025 je v Česku stanovena na 20800 Kč a v Německu na 55000 Kč a velká část platových tarifů v Česku se nachází pod hranicí minimální mzdy.
Proto na zasedání Sněmu ČMKOS, které se konalo 19. 11. 2024, přijali zástupci a zástupkyně odborových svazů následující usnesení:
Sněm ČMKOS zásadně odmítá:
Poslaneckou sněmovnou schválenou důchodovou reformu, která prodlužuje věk odchodu do důchodu a neřeší předčasné odchody do penze pro zaměstnance v náročných profesích kategorie 3.
Sněm ČMKOS vyzývá:
Senátory Parlamentu ČR, aby předložili pozměňovací návrh, který umožní dřívější odchody do důchodu zaměstnancům, jejichž práce je zařazena do 3. kategorie rizikových prací.
Předsedu vlády ČR, aby uvedl konkrétní opatření, kterými zajistí, aby v případě svého znovuzvolení dosáhly mzdy a platy zaměstnanců v ČR do 4 let úrovně mezd a platů zaměstnanců v Německu a v Rakousku.
Vládu ČR, aby schválila pro zaměstnance veřejné správy a služeb, zaměstnance státních podniků pro rok 2025 takový nárůst mezd a platů, který povede k proklamovanému vyrovnání mezd a platů českých zaměstnanců k úrovni mezd a platů německých a rakouských zaměstnanců.
O reakcích ze strany členů vlády a senátorek i senátorů vás bude ČMKOS informovat.
Zdroj, logo: ČMKOS