Jdi na obsah Jdi na menu
 


BOZP: Nevhodné pracovní podmínky u stroje

29. 10. 2024

 

Jsem zaměstnán již 19 let v jedné firmě. Pracuji na CNC obráběcím stroji. Nyní nám zaměstnavatel odebral od strojů židli, aby zrychlil výrobu. Mám artrózu kolen 2. stupně. Nyní musím stát 7,5 hodiny, kolena mi otékají. Když jsem přinesl lékařskou zprávu, že mám tento problém a podle doporučení lékaře nemohu celou směnu stát, zaměstnavatel řekl, že k tomu nemusí vůbec přihlížet. Opravdu je to tak? Vyžádal jsem si mimořádnou prohlídku. Když výsledek bude, že jsem schopen práce s podmínkou, že si budu moci občas sednout, může mi dát zaměstnavatel výpověď? A ještě jeden dotaz: stroj má bezpečnostní skla, která by se měla po 5 letech vyměňovat. Po tomto zjištění jsem to řekl zaměstnavateli a ten bohužel skla nevyměnil. Mohu odmítnout na stroji pracovat? Ve firmě má tento problém prakticky každý stroj. Zaměstnavatel to neřeší. Dopouští se něčeho nezákonného? 

 

Ad 1) Pokud by z mimořádné prohlídky vyplynulo, že jste zdravotně způsobilý s podmínkou, tak by k tomu zaměstnavatel musel přihlížet. Výpověď Vám dát nemůže. Tu může dát pouze v případě, že zaměstnanec pozbyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutím příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost (viz tento článek). 

 

Ad 2) Podle § 4 odst. 1 zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů, je zaměstnavatel povinen zajistit, aby stroje, technická zařízení, dopravní prostředky a nářadí byly z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci vhodné pro práci, při které budou používány. Stroje, technická zařízení, dopravní prostředky a nářadí musí být


a) vybaveny ochrannými zařízeními, která chrání život a zdraví zaměstnanců,
b) vybaveny nebo upraveny tak, aby odpovídaly ergonomickým požadavkům a aby zaměstnanci nebyli vystaveni nepříznivým faktorům pracovních podmínek,
c) pravidelně a řádně udržovány, kontrolovány a revidovány.

 

Podle § 106 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnanec oprávněn odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob; takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance.

 

Toto jsou podle našeho názoru věci, které by se daly vyřešit dohodou. Můžete se obrátit na odborovou organizaci, pokud u zaměstnavatele působí, na odborně způsobilou osobu v prevenci rizik (technika BOZP), případně na Státní úřad inspekce práce nebo místně příslušný oblastní inspektorát práce. K přestupkům na úseku bezpečnosti práce například patří, že zaměstnavatel nezajistí přijetí opatření potřebných k prevenci rizik, ačkoli k tomu má povinnost podle § 102 zákoníku práce; neplní povinnosti při zajištění řádného stavu používaných výrobních a pracovních prostředků a zařízení stanovené v zákonu č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek BOZP, a v nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí; nepřizná zaměstnancům právo účasti na řešení otázek souvisejících s bezpečností a ochranou zdraví při práci, ačkoli k tomu má povinnost podle § 108 a § 276 zákoníku práce; nebo právě nepřizná právo odmítnout výkon práce, o níž lze mít důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje život nebo zdraví zaměstnanců, popřípadě život nebo zdraví jiných fyzických osob. A hrozí za ně vysoké pokuty.

 

 

koleno.jpg

ilustrační foto (Pixabay)

 

 

 

 

 

Autor: Redakce BOZPinfo

Zdroj: bozpinfo.cz