Elektrárna Chvaletice splní limity díky látkovým filtrům za 1,5 miliardy
Společnost Sev.en EC investuje další miliardy do ekologizace Elektrárny Chvaletice. Nové evropské limity na prachové částice splní díky látkovým filtrům za cca 1,5 miliardy korun. Technologie se osvědčila v sesterské Teplárně Kladno, která v loňském roce přešla do vlastnictví skupiny Sev.en Energy. Teplárna Kladno jako jeden z nejmodernějších energetických zdrojů v ČR ve spolupráci s Technickou univerzitou Drážďany realizuje výzkumný program, který prokazuje, že látkové filtry mají vysokou účinnost při čištění spalin, a to nejen od emisí prachových částic, ale také od rtuti a dalších škodlivin.
„V první fázi ekologizace elektrárny jsme chtěli snížit emise prachových částic prostřednictvím tzv. elektrostatických odlučovačů. Realizace projektu však nevedla k očekávaným výsledkům, což byl i jeden z důvodů vypovězení smlouvy s dodavatelem. Proto jsme se rozhodli změnit technologii a přímo se nabízelo využít zkušeností sesterské Teplárny Kladno. Technologie látkových filtrů zajistí splnění nových evropských emisních limitů v oblasti emisí tuhých látek i v Elektrárně Chvaletice a pomůže ke snížení emisí vybraných ostatních škodlivin,“ říká generální ředitel Elektrárny Chvaletice Václav Matys.
„Technologie látkových filtrů byla již úspěšně odzkoušena v USA i Evropě. V ČR se v průmyslovém měřítku poprvé uplatnila v Elektrárně Komořany v roce 1995. V návaznosti na velmi pozitivní zkušenosti jsme toto řešení zvolili i v Teplárně Kladno a díky němu spolehlivě plníme nové evropské emisní limity na tuhé znečišťující látky,“ říká Petr Karafiát, ředitel Teplárny Kladno pro inženýring a ekologii.
K zachytávání prachových částic se v Česku běžně používají tzv. elektrostatické odlučovače. Látkové filtry oproti nim pracují čistě na bázi mechanického záchytu ve speciální filtrační tkanině, která se skládá z nejmodernějších materiálů včetně nanotechnologií.
„Filtr je rozdělen do několika komor, které se cyklicky zařazují do proudu spalin. Když se komora zanese prachem, uzavře se a prostřednictvím protiproudého rázu se vyčistí stlačeným vzduchem. Odloučené částice potom putují do skladovacích sil k odvozu. Díky tomuto principu zařízení podstatně zlepší nejen záchyt pevných částic, ale též přispěje ke snižování emisí dalších znečišťujících látek,“ vysvětluje Petr Karafiát.
Kvůli vysoké výrobě a nedostatečným výsledkům dosavadní ekologizace v oblasti emisí prachových částic musela Elektrárna Chvaletice ke konci loňského roku požádat o výměnu emisních stropů. Ty byly rozdělovány pro jednotlivé zdroje na základě výroby za předešlé období (před rokem 2010), a nezohledňují tak možnost využití celkové kapacity Elektrárny Chvaletice v souladu se současným obchodním modelem.
Elektrárna Chvaletice se dohodla na výměně části emisních stropů se třemi energetickými zařízeními: Elektrárnou Opatovice, Teplárnou Komořany a Plzeňskou teplárnou. Tento krok nijak nezvýší celkové množství emisí v ovzduší a je zcela v souladu s českou legislativou. Rozptylová studie přiložená k žádosti o změnu integrovaného povolení navíc potvrzuje, že imisní dopad nebude mít vliv na životní prostředí.
Elektrárna Chvaletice (autor: Martin Vonka)
Zdroj, foto: Sev.en EC
Autor foto: Martin Vonka