DIAMO instaluje měřicí body pro sledování vlivu polského dolu Turów v pohraničí
Státní podnik DIAMO provádí na Liberecku vrtné práce a instaluje měřicí body pro sledování vlivu činnosti polského hnědouhelného dolu Turów na české příhraničí. Vznikne tak monitorovací síť, která zachytí budoucí vývoj deformací terénu. Projekt inicioval Krajský úřad Libereckého kraje.
„Celkový počet zřízených monitorovacích bodů bude 65, většina jich je na obecních pozemcích města Hrádek nad Nisou. Práce našich zkušených pracovníků přispěje k odbornému vyhodnocení přeshraničních vlivů dolu Turów,“ upřesnil ředitel státního podniku DIAMO Ludvík Kašpar.
Před zahájením vrtných prací proběhlo zajištění veškerých vyjádření správců sítí a povolení vstupů na pozemky. Jde o oblast mezi obcí Oldřichov na Hranicích a Uhelnou s přesahem na východ. S ohledem na možnosti využití pozemků pro tento záměr, státní podnik zvolil liniový charakter monitorovacích bodů o přibližné délce 3,8 km. V obci Uhelná, která se nachází nejblíže k projektované oblasti rozšiřování dolu, bude vybudována podrobnější plošná síť bodů.
Záměr vznikl v souvislosti s plánovaným rozšířením hnědouhelného dolu Turów v Polské republice. Vláda ČR uložila usnesením č. 93 ze dne 3. února 2020 státnímu podniku DIAMO realizovat reprezentativní měřicí síť poklesů terénu na českém území, která bude navazovat na polskou měřicí síť. Spolupráci inicioval Krajský úřad Libereckého kraje.
„Monitorovací vrty výrazně pomohou řešit situaci a zesílit tlak českých argumentů. Polská strana nám totiž dává najevo, že škody, které způsobuje jejich hnědouhelný důl Turów, nemáme podložené žádnými relevantními měřeními,“ vysvětlil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Monitorovací body tvoří ocelové tyče ukotvené v nezámrzné hloubce, na vrcholu opatřené ocelonerezovým polokulovým ukončením. Proti vnějšímu poškození jsou chráněny betonovou skruží a plastovou signální tyčí. Vzdálenost mezi jednotlivými body v extravilánu bude přibližně 80 m a v intravilánu v rozmezí 35–100 m.
Vrty se provádí buď půdním jamkovačem do hloubky cca dvou metrů nebo hydraulickou vrtnou soupravou do hloubky tří metrů. Půdní jamkovač bude využit především v prostoru obce Uhelná a na dalších místech, kde by vjezd vrtací soupravy mohl nepříznivě ovlivnit terén nebo porosty. Monitorovací síť měla mít původně 100 měřicích bodů, ale někteří vlastníci neumožnili vstup na zájmové pozemky ani průjezd techniky přes tyto pozemky.
Po dokončení vybudování monitorovací sítě měřičské oddělení odštěpného závodu TÚU zaměří výchozí stav bodů tak, že provede polohové zaměření v souřadnicovém systému S-JTSK a výškové připojení na body státní nivelace. Výškové připojení proběhne metodou přesné geometrické nivelace a stane se tak podkladem pro budoucí monitoring. V následujících letech budou jedenkrát za rok prováděna pravidelná kontrolní měření poklesů terénu.
Výsledkem měření budou rozdíly mezi úvodním a posledním aktuálním měřením. Tyto rozdíly, resp. výškové změny (poklesy) terénu v závislosti na čase budou archivovány jako podklad pro odborné vyhodnocení s návazností na polskou síť měřicích bodů, pakliže to polská strana umožní.
Zdroj, foto: DIAMO s.p.